Postarea, care includea sintagmele „Adio la tot” și „Mulțumesc C”, a fost analizată timp de 90 de minute de o comunitate online formată din 14.000 de urmăritori, un psiholog amator din Drumul Taberei și două foste colege de liceu ale lui Rotaru, care au confirmat că „așa scria și la matematică în clasa a XI-a, când nu îi ieșea o ecuație.”

Reprezentanții emisiunii „Insula Iubirii” au transmis printr-un comunicat că situația este „monitorizată îndeaproape, în formula deja cunoscută”, precizând că fiecare fost concurent are dreptul, conform contractului, la „minimum trei crize existențiale pe semestru, postate public, fără sancțiuni din partea producției.” Un purtător de cuvânt al Antena 1 a refuzat să comenteze, dar a adăugat, în off, că „dacă nu posta nimic, atunci ne îngrijoram.”

Fosta parteneră, Cristina Petre, intervievată telefonic, a declarat că a citit mesajul, l-a recitit, apoi a pus telefonul cu ecranul în jos, „ca de obicei.” Un vecin din blocul în care locuiește Rotaru a precizat pentru reporteri că l-a văzut marți dimineață coborând la chioșc după țigări, „cu aceeași privire pe care o are de obicei când spune adio.”

Conform unui sondaj realizat de Institutul Cantacuzino la cererea unui site de divertisment, 68,4% dintre români consideră că mesajul „nu înseamnă nimic concret”, iar 22,1% au răspuns că „înseamnă, dar nu acum.” Andrei Rotaru urmează să posteze o clarificare săptămâna viitoare, urmată, conform calendarului obișnuit, de o împăcare publică și o nouă despărțire în luna ianuarie.